eczane
eczacı
Son Eczane Haberleri
1 sayfada 10 Başlık / Toplam 584 Haber Gösteriliyor.
Döviz Kurları (TCMB)
 Dolar Alış: 6.0656
 Dolar Satış: 6.0766
 Euro Alış: 5.5215
 Euro Satış: 5.5580

Eczane ve Eczacılık Haberleri - SGK Kutu Sınırlaması

  SGK Kutu Sınırlaması

   04.12.2011
BASIN AÇIKLAMASI: SGK KUTU SINIRLAMASININ KALKMASINDA FATURAYI YİNE ECZACILARA KESTİ


BU DURUM ESKİ SSK MANTIĞINI ÇAĞRIŞTIRMAKTA!!!

Danıştay’ın, reçeteye yazılacak ilaçlardaki sınırlamayı kaldıran kararı sonrası bir çözüm arayışına giren SGK, faturayı her zaman ki gibi eczacılara kesti. Zaten ağır aksak çalışan MEDULA Provizyon Sistemi’nde aniden bir değişikliğe giden SGK, reçete giriş ekranına “teşhis” girilmesini zorunlu hale getirdi. Bu uygulama, eczacılara fazladan yük getirdiği gibi, SSK’nın eskiden sürdürmüş olduğu dayatmacı zihniyeti çağrıştırmaktadır. SGK ile yaptığımız protokole aykırı olan bu durumdan ivedilikle vazgeçilmelidir. SGK hiç kimsenin daha fazla mağdur olmayacağı bir çözüm bulmalıdır.

Değerli Basın Mensupları;

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), 11 Nisan 2011 günü yapmış olduğu duyuru ile 12 Nisan 2011 tarihinden itibaren MEDULA Provizyon Sistemi’nde yer alan reçete giriş ekranına “teşhis” girilmesi için alanlar açıldığını ve reçete kaydı esnasında reçetede bulunan tüm teşhislerin bu alanlara girilmesinin zorunlu olduğunu açıklamıştır. Kurum ile Birliğimiz arasında imzalanan Protokolde yer almayan ve eczacılarımıza dayatılmaya çalışılan bu tür bir uygulama hukuk devleti anlayışı ile kesinlikle bağdaşmamaktadır. Bu durum, eczacılar tarafından kesinlikle kabul edilemez.

Bilindiği gibi Danıştay 10. Dairesi geçtiğimiz günlerde aldığı bir kararla, Sağlık Uygulama Tebliği (SUT)’nin bir reçeteye yazılabilecek ilaçlardaki kalem ve kutu adedi sınırlandırmasıyla ilgili hükmünün yürütmesini durdurmuştu. SGK ise bu kararı 6 Nisan 2011 tarihinden itibaren uygulayacağını duyurmuştu. Türk Eczacıları Birliği olarak; söz konusu kararın uygulanmasında tereddütlerin yaşanacağını ve bu durumun sürmesi halinde de bir takım sıkıntıların ortaya çıkacağını öngörmüştük. Ancak SGK, bu konudaki sorunun çözümü için Birliğimiz ile görüşme yapmak yerine “ben yaptım oldu” tavrını yinelemiştir. SGK, MEDULA Eczane Provizyon Sistemi giriş ekranına “teşhis” girilmesini zorunlu hale getirerek ortaya çıkması kaçınılmaz olan sıkıntılardan kendisini muaf kılmaya çalışmıştır.

HERŞEYE RAĞMEN ÇÖZÜME YÖNELİK DESTEK VERMEYE HAZIRIZ…

Türk Eczacıları Birliği olarak; Sosyal Güvenlik Kurumu ve Sağlık Bakanlığı’nı konuyu öncelikle değerlendirmeye çağırıyor; hem eczacıya hem de hâlihazırda verimli çalışmadığı bilinen MEDULA Provizyon Sistemi’ne yeni bir yük getiren bu uygulamanın Birliğimiz ile imzalanmış Protokol’de yer almadığını bir kez daha hatırlatıyoruz. Sorunun çözümüne odaklı her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu belirtiyor, mevcut uygulamanın acilen geri çekilmesini talep ediyoruz.

Basına ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ MERKEZ HEYETİ

Haber Yorumları

  Bu Habere henüz bir yorum yazılmamıştır. İlk Yorumu siz yazın ;
Yorum Yazın


Adınız veya Takma Adınız:

E-mail Adresiniz (Sitede Görünmeyecektir):

Yorum Başlığı:
Yorumunuz:
Şu 3 Harfi Giriniz : fla
 

Son Eczacılık Forumu Başlıkları


Anasayfa