eczane
eczacı
Son Eczane Haberleri
1 sayfada 10 Başlık / Toplam 584 Haber Gösteriliyor.
Döviz Kurları (TCMB)
 Dolar Alış: 6.0656
 Dolar Satış: 6.0766
 Euro Alış: 5.5215
 Euro Satış: 5.5580

Eczane ve Eczacılık Haberleri - Bebek mamalarında çifte standart

  Bebek mamalarında çifte standart

   20.04.2011
İstanbul Eczacı Odası'nın Eczane denetimlerinde, eczanelerde bulunan bebek mamalarının görünür raflardan kaldırılması istenmesine, Ancak bu ürünlerin market raflarında üstelik çeşitli promosyonlarla satışının devam etmesiyle ilgili olarak Sağlık Bakanlığı'na gönderdiği yazı.

Bebek mamalarında çifte standart

İstanbul'da Sağlık Bakanlığı'na bağlı yetkililer tarafından yapılan rutin eczane denetimlerinde, eczanelerimizde bulunan bebek mamalarının görünür raflardan kaldırılması istenmektedir.

Bu isteğin gerekçesi; UNICEF işbirliğinde Sağlık Bakanlığı tarafından 1991 yılından beri yürütülen "Anne Sütü Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları" adlı program kapsamında uyulması şart koşulan anne sütü muadili ürünlerin pazarlanmasıyla ilgili uluslararası yasadır.

Odamız Sağlık Bakanlığı'nın anne sütünü teşvik için yürüttüğü bu programı desteklemektedir. Üstelik üyelerini de bu konuda bilinçlendirmeyi görev edinmiştir.

Ancak bebek mamalarının eczanelerimizden çok daha fazla sayıda market raflarında, gerekli saklanma koşullarına bile uyulmadan (bazı marketlerde insektisitlerle yan yana), hiçbir sağlık danışmanı olmadan, üstelik tüketimi artırmak amaçlı çeşitli kampanyalarla satışa sunulduğunu da üzülerek görmekteyiz.

Bakanlıkça yürütülen bu programın sadece eczaneleri kapsaması ve mamaların marketlerdeki satışlarının denetimsiz ve son derece uygunsuz koşullarda sürüyor olması, bu konuda gösterilen çabanın yüzeysel kalmasına neden olmaktadır.

Anne sütüyle beslenmenin yaygınlaştırılması ve gelecek nesillerimizin sağlıklı bir şekilde büyümesi için son derece yerinde bulduğumuz ve desteklediğimiz bu program dahilinde mamaların marketlerdeki satışlarının engellenmesinin gereği çok açıktır.

Anne sütü muadillerinin pazarlanmasıyla ilgili uluslararası yasa uygulanmak isteniyorsa, mamaların sadece eczanelerde, eczacı danışmanlığında annelere sunulmasının gerekliliği büyük önem taşımaktadır.

Sağlık Bakanlığı yetkililerini bu konuya duyarlılık göstererek gerekli önlemleri almaya çağırırız.

Saygılarımızla.


İstanbul Eczacı Odası
Yönetim Kurulu

Haber Yorumları

  Bu Habere henüz bir yorum yazılmamıştır. İlk Yorumu siz yazın ;
Yorum Yazın


Adınız veya Takma Adınız:

E-mail Adresiniz (Sitede Görünmeyecektir):

Yorum Başlığı:
Yorumunuz:
Şu 3 Harfi Giriniz : fla
 

Son Eczacılık Forumu Başlıkları


Anasayfa