eczane
eczacı
Son Eczane Haberleri
1 sayfada 10 Başlık / Toplam 584 Haber Gösteriliyor.
Döviz Kurları (TCMB)
 Dolar Alış: 5.4642
 Dolar Satış: 5.4741
 Euro Alış: 4.8991
 Euro Satış: 4.9315

Eczane ve Eczacılık Haberleri - 10. Türkiye Eczacılık Kongresi başladı

  10. Türkiye Eczacılık Kongresi başladı

   10.01.2010
Türk Eczacıları Birliği, Ankara Bölge Eczacı Odası ve Tüm Eczacı Kooperatifleri Birliği ortaklığıyla düzenlenen 10. Türkiye Eczacılık Kongresi başladı.


Kongrenin açılış törenine, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer ve Türk Eczacıları Birliği Başkanı Erdoğan Çolak da katıldı.

Kongrenin açılış konuşmasında Bakan Akdağ, Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan başkanlığında beş bakan ile bir araya gelerek eczaneler, hastaneler ve ilaç sektörü hakkında görüşmeler yaptıklarını ve sağlık finansmanın güvence altına alındığını söyledi. Akdağ, geleneksel bitkisel ilaçlar ile ilgili satış haklarını eczacılara vereceklerini açıkladı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu''nun referandum sonrası "Toplum karpuz gibi ikiye bölündü" sözlerine değinen Akdağ, bu söylemin yanlış olduğunu dile getirerek şunları söyledi:" İnsanlar farklı düşünebilir, farklı partiye oy verebilir, başka bir referandumda başka bir oy kullanabilir. Bu ayrışmanın işareti olarak görülmemeli. Hakkımızı daha rahat arayıp, daha rahat soru sorabiliyoruz, refaha ilerliyoruz."

Türkiye Eczacılar Birliği Başkanı Erdoğan Çolak da yaptığı konuşmada, kongrede, eczacılığın geleceğini tartışacaklarını ifade etti ve mesleklerinde bir çok sorunun olduğunu söyledi.

Bakan Dinçer ise konuşmasında, eczaneler ve ilaç sanayi ile yaptıkları çalışmanın sonunda kuruma yaklaşık 2.5 milyar lira katkı sağlandığını söyledi. Dinçer, yarından itibaren tüm nüfusu kapsayacak şekilde uygulamaya girecek genel sağlık sigortası (GSS) konusunda süre uzatım ihtiyacı ortaya çıktığını, vatandaşların sıkıntıya düşmemesi için Meclis açıldıktan sonra bu geçişi 2012''ye kadar uzatmayı planladıklarını ifade etti.

İlaçtaki karekod uygulamasının 2010 sonunda yüzde 100 uygulanacağını kaydeden Dinçer, "Sosyal Güvenlik Kurumu''nda (SGK) Doktor Bilgi Bankası oluşturuldu. Tescilli bütün doktorların envanteri ellerinde. Bu Bilgi Bankasından yararlanmaya başlayacağız. Muhtemelen bu aydan sonra tüm doktorların tescil işlemini yapacağız ve ancak tescilli doktorların reçetelerini ödemeyi esas alan bir uygulamaya geçeceğiz.'''' şeklinde konuştu.

(CİHAN)

Haber Yorumları

  Bu Habere henüz bir yorum yazılmamıştır. İlk Yorumu siz yazın ;
Yorum Yazın


Adınız veya Takma Adınız:

E-mail Adresiniz (Sitede Görünmeyecektir):

Yorum Başlığı:
Yorumunuz:
Şu 3 Harfi Giriniz : fla
 

Son Eczacılık Forumu Başlıkları


Anasayfa