eczane
eczacı
Son Eczane Haberleri
1 sayfada 10 Başlık / Toplam 584 Haber Gösteriliyor.
Döviz Kurları (TCMB)
 Dolar Alış: 5.4642
 Dolar Satış: 5.4741
 Euro Alış: 4.8991
 Euro Satış: 4.9315

Eczane ve Eczacılık Haberleri - TEB''in İTS Hakkında Basın Açıklaması

  TEB''in İTS Hakkında Basın Açıklaması

   07.08.2010
06.07.2010
BASIN AÇIKLAMASI

Dün ve bugün medyaya da yansıdığı üzere, geçtiğimiz günlerde, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı M.Emin Zararsız’ın “İTS tıkır tıkır çalışıyor” açıklaması, eczacı meslektaşlarımız arasında adeta infial yaratmıştır.


Değerli Basın Mensupları,


İlaç Takip Sistemi ve MEDULA Provizyon Sistemi ayrı ayrı kurgulanmış ve birbirinden bağımsız olarak çalışan iki farklı sistemdir ve 15.05.2010 günü denenerek görülmüştür ki; bu iki sistem birleştirildiğinde her iki sistem de çalışmamaktadır. Buna göre, 17.05.2010 günü İTS ile MEDULA Provizyon Sisteminin bağı koparılmış, sistem ancak bu şekilde işler halde tutulabilmiştir.


Bir başka ifadeyle, İlaç Takip Sistemi, MEDULA Provizyon Sisteminden yani reçeteye onay veren sistemden bağımsız olarak işlem görürken, İTS erişimi MEDULA Provizyon Sistemi üzerinden yapılmaya çalışılmış ve bu durumda MEDULA Provizyon Sistemi de çökmüştür.


PİLOT ECZANELERDE BİLE SİSTEM ÇALIŞMIYOR!!!


Şu anda, Türk Eczacıları Birliği’nin önerisiyle 500’le başlayan, daha sonra 1000’e çıkan ve nihayet 3500’e ulaşan pilot eczane, Medula Provizyon Sistemi üzerinden İTS onay işlemi yapmakta, ancak bu durumda dahi sistemin çökmesine engel olunamamaktadır. 24.000 eczane için uygulanmak istenen sistem, 1,5 aylık bir çabanın sonucunda sadece 3500 eczane tarafından uygulanabiliyor olmasına rağmen, günde en az 3 saat süreyle hiç çalışmamaktadır. Hastalarımız ise uzun süre eczanelerde beklemektedirler. Sistem çalıştığı zamanlarda ise, eczacılar bir işlemi defalarca tekrarlamak durumunda kalmakta, gündüz giremedikleri reçeteleri gece geç saatlere kadar girmek zorunda kalarak adeta çile dolu günler yaşamaktadırlar.


Değerli basın mensupları,


Daha önceki açıklamalarımızda da defalarca söylediğimiz gibi, İTS konusunda üzerine düşen görevi yerine getiren sadece eczacılardır. Öyle ki, sırf hastalarımız mağdur olmasın diye, sorumluluğumuz dışındaki alanlara bile müdahale ediyor, depoların ve ilaç sanayinin karekodlama görevlerini, sistemin defalarca ertelenmesine rağmen yapmadığı ortadayken, bu sisteme sabırla katlanıyoruz. Ancak, bu özverimiz görmezden gelinmekte, eczacılarımızın işini kolaylaştıracak önerilerimizin dikkate alınması yerine, hedeflenenin sadece onda biri oranında ve aksayarak çalışan bu sistemin, “tıkır tıkır işlediğinin” ifade edilmesi, meslektaşlarımızı rencide etmiştir.


Tüm bunların ışığında, yetkilileri, yaşadığımız sıkıntılar konusunda duyarlı ve meslektaşlarımızı incitici, kamuoyu önünde rencide edici ve basını ve kamuoyunu yanlış bilgilendirici açıklama yapılmaması konusunda daha hassas olmaya davet ediyoruz. Basına ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.


TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ MERKEZ HEYETİ

Haber Yorumları

  Bu Habere henüz bir yorum yazılmamıştır. İlk Yorumu siz yazın ;
Yorum Yazın


Adınız veya Takma Adınız:

E-mail Adresiniz (Sitede Görünmeyecektir):

Yorum Başlığı:
Yorumunuz:
Şu 3 Harfi Giriniz : fla
 

Son Eczacılık Forumu Başlıkları


Anasayfa