eczane
eczacı
Son Eczane Haberleri
1 sayfada 10 Başlık / Toplam 584 Haber Gösteriliyor.
Döviz Kurları (TCMB)
 Dolar Alış: 5.4642
 Dolar Satış: 5.4741
 Euro Alış: 4.8991
 Euro Satış: 4.9315

Eczane ve Eczacılık Haberleri - Karekodsuz ilaçların karekodlu hale getirilmesi süreci

  Karekodsuz ilaçların karekodlu hale getirilmesi süreci

   05.07.2010
BÖLGE ECZACI ODASI

YÖNETİM KURULU BAŞKANLIĞINA

Konu: Karekodsuz ürünlerin karekodlu hale getirilmesi süreci hakkında bilgilendirme

Bilindiği gibi, eczanelerde bulunan karekodsuz ilaçların karekodlu hale getirilmesi amacıyla, Birliğimiz tarafından yapılan çalışma sonucunda, TEBEOS ve diğer eczane paket programları üzerinde “Karekodsuz İlaç Bildirim” modülü oluşturulması sağlanmış ve bu modül aracılığıyla eczanelerde bulunan karekodsuz ürünlerin ecza depolarına ve kooperatiflere bildirimi sağlanmıştır.

Bu bildirimlere ait tüm veriler, ecza depoları ve kooperatifler tarafından ilaç firmalarına gönderilmiş, firmalar tarafından da ihtiyaç duyulan miktarda G2D (geçici karekod) hazırlanarak, karekodsuz ürünlerin karekodlu hale getirilmesi için gerekli çalışmalar başlatılmıştır.

Firmaların ve depoların bu işlemlerin tamamlanması için belli bir operasyon süresine ihtiyaç duyulduğunu bildirmeleri üzerine, 01.07.2010 tarihinden geçerli olmak üzere, 10 GÜNLÜK süre verilmesi yönünde karar alınmıştır. Ancak bu tanınan sürenin eczaneleri kayba uğratmaması için gerekli düzenlemeler yapılmıştır.

Bu doğrultuda, 1 Temmuz 2010 tarihinde TEKB ve Ecza Depocuları Derneği ile yapılan değerlendirmelerin sonucunda, sürecin yürütümü aşağıdaki şekilde belirlenmiştir:

1) TEBEOS ve diğer eczane yazılımları üzerinden depolar ve kooperatifler aracılığı ile ilaç firmalarına bildirilen karekodsuz ilaçların 9 Temmuz Cuma akşamına kadar G2D ile etiketleme işlemini bitirmesi sağlanacaktır.

2) 10 Temmuz Cumartesi günü eczanelerin elinde kalan geçici karekodlanmamış ürünlere ilişkin stokları bildirmeleri istenecek, alınan bildirimler doğrultusunda iade planı oluşturulacaktır.

3) 12 Temmuz Pazartesi günü etiketleme yapılmamış ve iadeye konu olan tüm ürünler için iade süreci başlatılacaktır. İade birebir mal takası şeklinde yapılacaktır.

4) Depolarda eczane ürünleri için etiketleme yapılmayacak ve depolara gelen karekodsuz ürünler, doğrudan üretici yada ithalatçı firmalarına gönderilecektir.

5) Bu süreçte, eczanenin stoklarındaki ürünü satamayacak olmasından kaynaklanacak olan kaybının telafi edilebilmesi için; eczanelerin 1-15 Temmuz aralığında yapacağı alımlar için depo tarafından 15 gün ek vade sağlanacaktır. Özel nedenlerle vadeli ilaç alamayan eczanelerde uygulama bu vadeye karşılık gelecek bir ek ıskonto verilmesi suretiyle gerçekleştirilecektir.


Eczanelerde bulunan ilaçların % 25’inin karekodsuz olduğu gözönüne alındığında, bu düzenleme ile, eczanelerin 1-15 Temmuz tarihleri arasında yapacağı tüm alımların ödemesine yapılan 15 günlük bir öteleme karekodsuz ürünler için yaklaşık 60 günlük bir ek vadeye karşılık gelecektir.

6) Tüm bu işlemler tamamlandıktan sonra, herhangi bir nedenle eczane stoklarında, halen karekodsuz ilaçlar bulunması durumunda, bu ilaçların karekodlu ilaçlarla değiştirilmesi için gerekli çalışmalar, ecza depoları ve kooperatifler tarafından tamamlanacaktır.


İade Prosedüründe izlenecek işlem basamakları ise şu şekildedir:

1. Eczaneler, 12 Temmuz tarihinde elinde kalan ve iade edeceği ürünler için; ecza depolarına "iade karşılığı olarak birebir ilaç siparişi" verecektir.
2. Alınan siparişteki tüm ürünler eczanelere teslim edilip, aynı sayıdaki ürün eczaneden iade alınacaktır.
3. İade işlemleri 12-19 Temmuz 2010 tarihleri arasında tamamlanacaktır.


Bilgilerinizi, konunun üyelerinize duyurulmasını ve bölgenizde bulunan ecza depoları ile iletişime geçilerek süreçle ilgili koordinasyonun sağlanmasını rica ederim.


Saygılarımla,


Ecz.Özgür ÖZEL
Genel SekreterHaber Yorumları

  Bu Habere henüz bir yorum yazılmamıştır. İlk Yorumu siz yazın ;
Yorum Yazın


Adınız veya Takma Adınız:

E-mail Adresiniz (Sitede Görünmeyecektir):

Yorum Başlığı:
Yorumunuz:
Şu 3 Harfi Giriniz : fla
 

Son Eczacılık Forumu Başlıkları


Anasayfa