eczane
eczacı
Son Eczane Haberleri
1 sayfada 10 Başlık / Toplam 584 Haber Gösteriliyor.
Döviz Kurları (TCMB)
 Dolar Alış: 5.4642
 Dolar Satış: 5.4741
 Euro Alış: 4.8991
 Euro Satış: 4.9315

Eczane ve Eczacılık Haberleri - Piyasada Karekod Okuyucu Tükendi

  Piyasada Karekod Okuyucu Tükendi

   13.05.2010
Piyasada Karekod Okuyucu Tükendi, 3 Bin Eczane Okuyucu Alamadı
İlaç Takip Sistemi''nin (İts) Hayata Geçmesine Günler Kala, Piyasadaki Karekod Okuyucuları Tükendi. 3 Bin Eczanede Söz Konusu Cihazın Bulunmadığını Belirten Türk Eczacılar Birliği (Teb) Başkanı Erdoğan Çolak, "Bazı Büyük Eczaneler İkişer, Üçer Karekod Okuyucusu Almış. Bugüne Kadar Eczanelere Alınan Karekod Okuyucusu Sayısı İse 60 Bin." Dedi.
İlaç Takip Sistemi''nin (İTS) hayata geçmesine günler kala, piyasadaki karekod okuyucuları tükendi. 3 bin eczanede söz konusu cihazın bulunmadığını belirten Türk Eczacılar Birliği (TEB) Başkanı Erdoğan Çolak, "Bazı büyük eczaneler ikişer, üçer karekod okuyucusu almış. Bugüne kadar eczanelere alınan karekod okuyucusu sayısı ise 60 bin." dedi.

Erdoğan Çolak, Sağlık Bakanlığı İlaç Eczacılık Genel Müdürü Saim Kerman ile basın toplantısı düzenledi. Bugüne kadar eczanelere 60 bin karekod okuyucusu alındığı bilgisini veren Çolak, söz konusu cihazın piyasada tükendiği ve bu yüzden 3 bin eczanede bulunmadığını söyledi. Çolak, "Bunları ihraç eden birkaç firma vardı. Onlarda yeteceğini düşünmüşler. Ancak bazı büyük eczaneler, doğal olarak ikişer üçer tane karekod okuyucusu almış." diye konuştu.

İTS, 16 Mayıs''tan itibaren yürürlüğe girecek. Eczaneler, 1 Haziran''a kadar karekodsuz ilaçların kupürlerini kesip reçeteye yapıştırarak satmaya devam edecek. Sisteme karşı olmadıklarını ve biran önce hayata geçmesini istediklerini dile getiren Çolak, bununla birlikte 1 Haziran tarihinin yıl sonuna kadar ötelenmesini istedi.

Bugün itibariyle ilaç depolarında bulunan ilaçların yüzde 20''sinin karekodsuz olduğunu kaydeden birlik başkanı, "Bu oran bir hafta öncesine kadar ise yüzde 40 civarındaydı. Ancak eczanelerdeki karekodsuz ilaç oranı yüzde 60-70''lere kadar çıkıyor. 4 tane ilaç firması karekodsuz ürünler ile ilgili eczanelerden bilgi almış durumda. 1 Haziran tarihi yılsonuna kadar ertelenirse, raflarda bulunan karekodsuz ilaç oranı yüzde 5 ila 6''ları geçmeyecektir." dedi.

Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürü Saim Kerman ise, sistemde kayıtlı karekodlu ürünlerin 460 milyon kutuya ulaştığını söyledi. Kerman, Türkiye''de yılda 125 milyon kutu ilaç tüketildiğini ifade etti. Kerman, bazı sıkıntılardan kendilerinin de haberdar olduğunu dile getirerek, sorunların çözümü için görüşmelerin devam ettiğini aktardı.

(CİHAN)

Haber Yorumları

  Bu Habere henüz bir yorum yazılmamıştır. İlk Yorumu siz yazın ;
Yorum Yazın


Adınız veya Takma Adınız:

E-mail Adresiniz (Sitede Görünmeyecektir):

Yorum Başlığı:
Yorumunuz:
Şu 3 Harfi Giriniz : fla
 

Son Eczacılık Forumu Başlıkları


Anasayfa