eczane
eczacı
Son Eczane Haberleri
1 sayfada 10 Başlık / Toplam 584 Haber Gösteriliyor.
Döviz Kurları (TCMB)
 Dolar Alış: 5.4642
 Dolar Satış: 5.4741
 Euro Alış: 4.8991
 Euro Satış: 4.9315

Eczane ve Eczacılık Haberleri - Eczaneler nüfusa göre sınırlandırılacak

  Eczaneler nüfusa göre sınırlandırılacak

   13.05.2010
ANKARA (ANKA) - AKP İstanbul Milletvekili Mehmet Domaç, sürekli değişen ilaç verme koşulları, artan hizmet kapsamı ile bürokratik yükün azalması nedeniyle eczacıların yaşadığı sıkıntıları dile getirirken, ilgili yasada yapılacak değişiklikle, eczane sayısının nüfusa göre sınırlandırılacağını bildirdi.
AKP''nin eczacı kökenli milletvekilleri İstanbul Milletvekili Mehmet Domaç ile Mardin Milletvekili Gönül Bekin Şahkulubey, "14 Mayıs Eczacılık Günü" dolayısıyla eczanelerin sorunları konusunda TBMM''de bir basın toplantısı düzenlediler.
Mehmet Domaç, AKP''li milletvekilleri olarak Eczacılık Yasası''nda hazırladıkları değişiklikleri Sağlık Bakanlığı ile paylaştıklarını ve yakın bir zamanda bu değişikliğin Meclis''e içinde birçok alanda değişiklik içeren maddeler bulunan "torba yasa" olarak geleceğini belirtti. Domaç, yapılacak değişiklikle şu bilgileri verdi:
"Eczacılar serbest eczacılar alanına yığılmış durumdalar. Bu yığılma ciddi sorunlar oluşturdu. Bu sorunlar da ancak yasanın değişmesiyle çözülebilecek. Yapılacak değişiklikler eczanelerin nüfusa göre sınırlandırılması, ikinci eczacı çalıştırılması ve mesleki eğitime devam zorunluluğu getiriliyor. Sağlık Bakanlığı''nın hazırlayacağı bir torba yasayla bu sorunların çözülebileceğini düşünüyoruz."
Eczaneler arasında büyük ciro farklılıkların yaşandığını bunların da sorun oluşturduğuna dikkat çeken Domaç, bu sorunun belli hastalıklarda kullanılan ilaçların eczaneler arasında sıralı dağıtımı ile çözülebileceğine işaret etti.
Eczanelerin genel durumu hakkında da bilgi veren Domaç, Türkiye''de 33 bin eczane bulunduğunu, 24 bin eczanenin serbest ve kendi işini yaptığını kaydetti.
Domaç, "Bunlardan, 2 bin 500''ü Sağlık Bakanlığı''nda, 900''ü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı''nda, 800''ü üniversiteler ve eczacılık fakültelerinde, 650''si sanayide, 500''ü ecza depolarında, 200''ü serbest eczanelerde, 150''si askeri eczacı ve 100''ü Ar-Ge merkezlerinde çalışıyor" dedi. (ANKA)
(BK/ORH)

Haber Yorumları

  Bu Habere henüz bir yorum yazılmamıştır. İlk Yorumu siz yazın ;
Yorum Yazın


Adınız veya Takma Adınız:

E-mail Adresiniz (Sitede Görünmeyecektir):

Yorum Başlığı:
Yorumunuz:
Şu 3 Harfi Giriniz : fla
 

Son Eczacılık Forumu Başlıkları


Anasayfa