eczane
eczacı
Son Eczane Haberleri
1 sayfada 10 Başlık / Toplam 584 Haber Gösteriliyor.
Döviz Kurları (TCMB)
 Dolar Alış: 5.4642
 Dolar Satış: 5.4741
 Euro Alış: 4.8991
 Euro Satış: 4.9315

Eczane ve Eczacılık Haberleri - İTS Geçiş Sürecinde (16 Mayıs 1 Haziran 2010) Uyulacak Hususlar

  İTS Geçiş Sürecinde (16 Mayıs - 1 Haziran 2010) Uyulacak Hususlar

   26.04.2010
İTS GEÇİŞ SÜRECİNDE (16 Mayıs - 1 Haziran 2010) UYULACAK HUSUSLAR

Bilindiği gibi 16 Mayıs 2010 tarihinden itibaren karekodlu ilaçların sistemden onay alması şartıyla ilaç ambalajlarının kupür ve benzeri herhangi bir kısmı kesilmeksizin satışına ve geri ödeme kurumları da eczanelerin karekodlu ürün satışlarını İlaç Takip Sistemi’nden kontrol etmeye ve bu kontroller üzerinden ödenmesine başlayacaklardır. Buna göre ilgili tüm tarafların, aşağıdaki hususlara riayet etmeleri gerekmektedir.
01 Mayıs 2010 tarihi itibariyle firmalardan ecza depolarına ve ecza depolarından eczanelere hiçbir surette karekodsuz bir ürün sevk edilmeyecektir. Bu tür ürünler ilaç firmaları sorumluluğunda ya karekodlanacak ya da geri çağrılacaktır.
01 Mayıs 2010 tarihi itibariyle piyasada bulunan karekodlu ürünlerin sisteme kaydedilmemiş olanlarının kayıtları tamamlanmış olacak, bu tarih sonrasında yapılacak denetimlerde karekodları sisteme kaydedilmemiş ürünler Bakanlıkça tespit edildiği takdirde, ürün hakkında gerekli işlem yapılacaktır.
En geç 15 Mayıs tarihine kadar, piyasada bulunan karekodlu ve kupürleri iptal edilmemiş olan ürünler varsa, firmalar bu ürünlerdeki kupürleri iptal etmelidirler. Kupür üzerinde bulunan “İTS”, “Karekodlu”, “K.Kodlu”, “Karekod içermektedir” gibi ibarelerin tümü iptal olarak kabul edilecek ve bu tür ibareler içeren kupürler 16 Mayıs 2010 tarihinden itibaren kesildiği takdirde ödenmeyecektir.
8 dereceden daha soğuk ortamlarda korunması gereken ürünler yukarıdaki kapsam dışında kalacak ve bu tür ürünlere işlem yapılmayacaktır. Bu süreç içinde hiçbir soğuk zincir ürünü eczanelerden ecza depolarına iade edilmeyecektir.
Karekod ile birlikte ambalaj üzerine fiyat bilgisi konulmuş ürünlerde fiyat değişiklikleri olması durumunda, firma ambalajlardaki fiyatları değiştirmek üzere sürşarj etiketi ve benzeri bir uygulama yapmayacak, ürünler üzerlerindeki fiyatlarla satışa sunulacaktır. Fiyatlar, gerekirse İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü internet sitesindeki “Fiyat Sorgulama” bölümünden eczaneler tarafından kontrol edilerek hastaya verilecektir.

Haber Yorumları

  Bu Habere henüz bir yorum yazılmamıştır. İlk Yorumu siz yazın ;
Yorum Yazın


Adınız veya Takma Adınız:

E-mail Adresiniz (Sitede Görünmeyecektir):

Yorum Başlığı:
Yorumunuz:
Şu 3 Harfi Giriniz : fla
 

Son Eczacılık Forumu Başlıkları


Anasayfa