eczane
eczacı
Son Eczane Haberleri
1 sayfada 10 Başlık / Toplam 584 Haber Gösteriliyor.
Döviz Kurları (TCMB)
 Dolar Alış: 5.4642
 Dolar Satış: 5.4741
 Euro Alış: 4.8991
 Euro Satış: 4.9315

Eczane ve Eczacılık Haberleri - İlaç Takip Sistemi

  İlaç Takip Sistemi

   12.04.2010
İlaç Takip Sisteminin uygulanmaya başlanacağı 16 Mayıs 2010 tarihine bir ay kalmıştır.

İstanbul Eczacı Odasının konuyla ilgili olası sakıncaları anlatan yazısı aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.

Medula Provizyon Sistemi üzerinden yürüyecek olan İlaç Takip Sisteminin teknik alt yapısı, eczaneler üzerinden yapılacak günlük 5 milyonun üzerinde bir sorgulamaya cevap verecek yeterlilikte değildir. (Ayrıca İlaç Firmaları ve Dağıtım Kanalları üzerinden yapılacak sorgulama ve kayıtlar da sistemdeki günlük hareket sayısını 15 milyona çıkaracaktır.)

İlaç Takip Sistemi''nin hayata geçirileceği 1 Ocak 2011 tarihi, 1 Haziran 2010''a çekilmesine rağmen İlaç Firmaları tarafından üzerinde karekod bulunmayan ürünler piyasaya verilmeye devam etmektedir. Uygulamanın başlangıç tarihinin 6 ay öne alınması eczanelerimizin stoklarında daha fazla sayıda karekodsuz ürünün bulunmasına neden olacaktır.

İlaç Sanayisinin temsilcileri, uygulamanın tam olarak başlayacağı 1 Haziran 2010 tarihinde eczanelerimizde bulunan ürünlerin karekodlanmasının mümkün olamayacağını beyan ettiklerinden stoklarımızın sisteme dahil edilmeleri hususunda çözümsüzlük devam etmektedir.

Eczaneler arası ilaç takasına yönelik bir düzenleme yapılmamıştır.

Dağıtım kanallarının İlaç Takip Sistemi içerisine dahil edilememiş olması eczacının iş yükünü daha da artıracaktır.

Eczanelerimizde fiyat düşüşleri nedeniyle ortaya çıkan stok sorunu halen çözülememiş ve stok affına yönelik herhangi bir adım atılmamıştır.

İlacın üretiminden hasta tarafından kullanımına kadar izlenmesi sonucunda elektronik ortamda oluşacak tüm verilerin korunması ve saklanması hususunda yasal bir güvence sağlanmamıştır.

Görünen odur ki; 16 Mayıs 2010 tarihinde yürürlüğe girecek bu uygulamaya ilaç Sanayisi, Dağıtım Kanalları ve sistemi reddeden Eczacıların yanı sıra -sistemle ilgili ve birbiriyle çelişen yazılı açıklamaları göz önüne alındığında- Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu da hazır değildir.

İlaç Sanayisinin ve Dağıtım kanallarının hazır olmadığı böyle bir ortamda ve yukarıda dile getirmeye çalıştığımız eksiklikleriyle sadece Eczaneler üzerinden yürütülmeye çalışılacak bu sistem, verilecek ilaç hizmetinde büyük bir kaos yaratacaktır.

İlaç ve eczacılık alanında giderek ağırlaşan ve çözüm bekleyen sorunların yanı sıra mesleğimizin geleceğini tehdit eden düzenlemelerin de hayata geçirilmeye çalışıldığı bir dönemde meslektaşlarımıza ve vatandaşlarımıza çok ağır bir bedel ödetecek olan İlaç Takip Sistemi uygulamasından bir an önce vazgeçilmelidir.

İstanbul Eczacı Odası
Yönetim Kurulu

Haber Yorumları

 G. ÖRMECİ  08.05.2010

 16 mayıs NÖBET.....

16 mayıs pazar günü nöbetçiyiz .Halen ogün reçeteleri karşılarken nelere dikkat edeceğiz sisteme ilaçları girip nasıl sorgulayuacağız bu konularda açıklayıcı bir toplantı yapıp ecz.arkadaşları bilgilendireceğimize 9 mayısta yürüyüş yapacağız.SANKİ BİZİ DİNLEYEN VAR ,SIKINTIYI ÇEKEN ,ZARAR EDEN YİNE BİZ OLACAĞIZ.Lütfen ITS ile ilgili dikkat etmemiz gereken hususları ve sistemin nasıl çalıştığını bilen birileri bizi bilgilendirsin.BOŞUNA HAVANDA SU DÖVMEYELİM.Saygılarımla..

Yorum Yazın


Adınız veya Takma Adınız:

E-mail Adresiniz (Sitede Görünmeyecektir):

Yorum Başlığı:
Yorumunuz:
Şu 3 Harfi Giriniz : fla
 

Son Eczacılık Forumu Başlıkları


Anasayfa