eczane
eczacı
Son Eczane Haberleri
1 sayfada 10 Başlık / Toplam 584 Haber Gösteriliyor.
Döviz Kurları (TCMB)
 Dolar Alış: 5.4642
 Dolar Satış: 5.4741
 Euro Alış: 4.8991
 Euro Satış: 4.9315

Eczane ve Eczacılık Haberleri - Miadı geçmiş ilaçların imhası

  Miadı geçmiş ilaçların imhası

   05.04.2010
MİADI GEÇMİŞ İLAÇLARIN İMHASINDA İZLENECEK YOL

1-Miadı geçmiş ilaçlar 4 nüsha halinde listelenecek olup gönderilmesi gereken yerler aşağıda belirtilmiştir.

-Ankara Valiliği İl Sağlık Müdürlüğü (dilekçe ile müracaat ve liste)
-Vergi Dairesi (dilekçe ile müracaat ve liste)
-Ankara Büyükşehir Belediyesi (dilekçe ile müracaat ve liste)

Not: Oluşturulan liste eczanenin muhasebe kayıtlarında vergiden düşülebilmesi için Takdir Komisyonu’nca daha sonra verilecek olan belge ile birlikte saklanmalıdır.

2-Vergi Dairesi’ne ilgili dilekçe ile başvurularak miadı geçmiş ilaçların kayıt altına alınması için görevlendirme yapılması talep edilecek. Görevlendirilen memurun(ların) eczaneye ilaçların sayımı için gelmesi gereken gün eczacı Takdir Komisyonu adına yeminli görevli eczacıya da haber verecek ve hem vergi dairesince görevlendirilen memur(ları) hem de Takdir Komisyonu adına yeminli görevli eczacıyı alarak eczanesine getirecek.

Vergi dairesi yetkilisi eczanedeki ilaçları tutanak altına alarak Takdir Komisyonu’na yazılı olarak bildiriyor. Takdir Komisyonu gereken değerlendirmeyi yaparak ilgili vergi dairesine geri bilgilendirmede bulunuyor.( bu süreç uzun olabilmektedir.) Daha sonra vergi dairesinden cevabi yazısı alınarak saklanmak üzere talep ediliyor. Bu evrak daha sonra bu ilaçların zarar olarak vergiden düşülebilmesi için muhasebe kayıtlarına liste ile birlikte geçiyor.

3-Ankara Valiliği İl Sağlık Müdürlüğü’ne dilekçe ile oluşturulan listenin bir nüshası (ilaçların miadının geçtiğini belirtmek amaçlı) ile başvurularak gerekli izin alınır. ( yazı ilaçların akıbeti sorgulandığında gösterilmek üzere eczanede saklanmalıdır)

4- Vergi Dairesi ve İl Sağlık Müdürlüğü’nden gelen yazılı cevabın ardından oluşturulan ilaç listesi ve dilekçe ile Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne de müracaatta bulunularak belediyenin evrak kayıtından geçirilmeli veya 507 22 61 nolu fax’a gönderilmelidir.

5- Dilekçenin belediyeye ulaşmasının ardından Ankara Büyükşehir Belediyesi’nce eczane aranacak ve ilaçları almaya gelecek olan görevlinin hangi gün ve saat eczaneye geleceği bildirilecek. İmha edilecek olan ilaçlar belediye standartlarına göre istenen torbalara konularak teslim edilmelidir. (bu torbaları da Odamızdan ücretsiz olarak temin edebilirsiniz)

Bu işlemin gerçekleşmesi için belediye eczaneden kg başına 0,75 TL talep edecek ve daha sonra eczane bu bedeli makbuz karşılığında ödeyecektir.

Haber Yorumları

  Bu Habere henüz bir yorum yazılmamıştır. İlk Yorumu siz yazın ;
Yorum Yazın


Adınız veya Takma Adınız:

E-mail Adresiniz (Sitede Görünmeyecektir):

Yorum Başlığı:
Yorumunuz:
Şu 3 Harfi Giriniz : fla
 

Son Eczacılık Forumu Başlıkları


Anasayfa