eczane
eczacı
Son Eczane Haberleri
1 sayfada 10 Başlık / Toplam 584 Haber Gösteriliyor.
Döviz Kurları (TCMB)
 Dolar Alış: 5.4764
 Dolar Satış: 5.4862
 Euro Alış: 4.7918
 Euro Satış: 4.8235

Eczane ve Eczacılık Haberleri - Hükümet İlaçların Marketlerde Satılmasına Hazırlanıyor

  Hükümet İlaçların Marketlerde Satılmasına Hazırlanıyor

   27.12.2009
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) 2009 yılı Olağan Genel Kurul toplantısında bir konuşma yaptı.

Eczaneler ile hükümet arasındaki gerilime de değinen Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

“İlaç sanayi ile anlaşıyoruz, mutabık kalmışız, eczacılar hemen dediler ki ''hayır olmaz, biz anlaşmıyoruz'' ne olacak? ''biz bir günlük kapatma eylemi...'' Kardeşim bak yaptığınız iş doğru değil, oturduk konuştuk hatta ilaç sanayi aradaki farkı biz ödeyeceğiz demesine rağmen onlar da böyle bir eyleme girdi.
Biz de diyoruz ki kardeşim buyurun size 15 Ocak''a kadar müsaade direkt olarak gelirsiniz SGK ile anlaşmanızı yaparsınız ve anlaşmayı da yapmak suretiyle biz eczacılarla baş başa bu işi götürürüz. Artı aynen Amerika''da olduğu gibi artık marketlerde, süpermarketlerde ecza ile ilgili stantlar kurulmasına yönelik de bir çalışmayı ayrıca yürütüyoruz. Bu işi geliştireceğiz. Bunun başka çaresi yok. Tekel oluşturmayacağız. Her yerde rekabet alanını geliştireceğiz.”

ECZACILAR: HASTALAR İÇİN BÜYÜK TEHLİKE
Türk Eczacıları Birliği, yaptığı yazılı açıklamada, marketten ilaç satılmasının yanlış olacağını savundu.

Açıklamada, bunun eczanelerin yaşamasından öte, hastaların yaşaması için çok büyük bir tehlike oluşturduğunu ileri sürdü.

Bu sistemin, dünyada sadece ABD''de yaygın olarak uygulanıldığı belirtilen açıklamada, söz konusu sistemin sadece ''''ilaç şirketlerinin çıkarlarını korumaya yönelik'''' olduğu öne sürüldü.

ABD''nin bu sistem nedeniyle kişi başı ilaç harcamalarının en yüksek olduğu ülke olduğu iddia edilen açıklamada, ''''Bunun hükümetimizin ''tasarruf'' yaklaşımı ile uzaktan yakından ilgisi yoktur. Sadece reçetesiz ilaçlarını markette sattıran bazı Batılı ülkelerin bundan bile geri dönmeye başladıklarına dikkati çekiyor, bu sistemin Türkiye''de uygulanmasının akılcı olmayan ilaç kullanımının, buna bağlı sağlık zararlarının ve maliyetlerinin katlanarak artıracağının altını çiziyoruz” denildi.
Ntvmsnbc

Haber Yorumları

  Bu Habere henüz bir yorum yazılmamıştır. İlk Yorumu siz yazın ;
Yorum Yazın


Adınız veya Takma Adınız:

E-mail Adresiniz (Sitede Görünmeyecektir):

Yorum Başlığı:
Yorumunuz:
Şu 3 Harfi Giriniz : fla
 

Son Eczacılık Forumu Başlıkları


Anasayfa