eczane
eczacı
Son Eczane Haberleri
1 sayfada 10 Başlık / Toplam 584 Haber Gösteriliyor.
Döviz Kurları (TCMB)
 Dolar Alış: 5.4642
 Dolar Satış: 5.4741
 Euro Alış: 4.8991
 Euro Satış: 4.9315

Eczane ve Eczacılık Haberleri - SGK 17.12.2009 Tarihli Duyurusuna TEB Yanıtı

  SGK 17.12.2009 Tarihli Duyurusuna TEB Yanıtı

   18.12.2009
Sosyal Güvenlik Kurumu, dün tarafımıza noter kanalı ile ulaştırılan yazı ile Birliğimiz ve Sosyal Güvenlik Kurumu arasında üç yıllığına bağıtlanmış olan ‘İlaç Alım Protokolü’nü tek taraflı olarak feshettiğini bildirdikten sonra, bugün (17.12.2009) www.sgk.gov.tr sitesinden yeni bir duyuru yayınlamıştır.

Söz konusu duyuruda fesih işleminin yürürlüğe gireceği tarihe kadar taraflarınca hazırlanmış sözleşmelerin Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri vasıtasıyla yenilenebileceği bildirilmektedir. Kurum, bu açıklama ile bütün enerjisini eczacıların örgütlü gücünü yok etmeye harcadığını bir kere daha göstermiştir. Eczacının sorunu sözleşme ya da aidat bedelleri değil, bir var olma- yok olma mücadelesidir.

Sözleşmelerimiz SGK’nın tek taraflı feshi nedeniyle, 16.01.2010’da bitecek olmasına karşın, SGK meslektaşlarımız üzerinde bir panik havası yaratarak sözleşmeyi bir an önce imzalatmaya çalışmaktadır. Eczacılar haklarını da, SGK’yı da bilmektedir. SGK ne bugün, ne de 16.01.2010’dan sonra eczacının sözleşme yapma ya da yapmama hakkına hukuki yollardan müdahale edemez. Diğer yandan, SGK’nın eczacıdan kaynaklanmayan hatalarda ve her gün değişen geri ödeme kuralları sonucu eczane ödemelerinden yaptığı haksız kesintiler, eczacıya yapacağı ödemeleri 2 gün fazladan bankalarda faizde bekletmesi, iskontolar gibi gelir kalemleri olduğu için, sözleşme bedeline tabii ki ihtiyacı yoktur. Ama eczacının SGK’nın bu haksız uygulamalarından korunmak için her zaman örgütüne ihtiyacı vardır. Eczacılar, Türk Eczacıları Birliği’nin taraf olmadığı, kamu kurum iskontolarını taşımaktan kaynaklı yükümüzün üzerimizden alınmadığı, muayene ücreti tahsildarlığına son verilmediği, bir gecede sanayiye aktarılan tutarların eczacı ve hasta yararına kullanılmak üzere geri alınmadığı bir sözleşmeye imza atmayacaktır.

Birliğimiz, hiçbir zaman diyalog yolunu kapalı tutmamıştır. Ancak SGK’nın dayattığı bir sözleşmeye imza atacak tek bir eczane bile bulamayacağını artık görmesi ve eczacıların sorunlarını çözmek için masaya oturması gerekmektedir. SGK’nın önümüzdeki 28 günü tek tek eczacılarla değil, Birliğimizle taleplerimizin karşılandığı bir protokol yapmaya harcamak için değerlendirmesi, 16.01.2010’da sağlık sisteminde bir kaos oluşmasını engelleyecek tek çözümdür.

Bizler, bu adımların yalnızca birlikteliğimize biraz daha güç kattığını ifade ediyor ve meslektaşlarımızın SGK’nın bu açıklamasına gereken yanıtı vereceği konusunda herhangi bir endişe duymuyoruz. Tüm meslek örgütlerinin, sivil toplum kuruluşlarının ve halkımızın takdir ettiği, dayanışma duygusu ve bağlılığı bu denli güçlü bir örgütün mensubu olmaktan sadece onur duyuyoruz. Biz eczacılar, mesleğimize, geleceğimize, çalışanlarımızın ekmeğine, hastalarımızın sağlığına ve meslek onurumuza bugüne kadar nasıl sahip çıktıysak bundan sonra da çıkmaya devam edeceğiz.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ
MERKEZ HEYETİ

Haber Yorumları

 OYTUN YASAK  11.01.2010

 Birlikten Türkiye Doğar

Sayın hasret anlaşıldığı kadarıyla eczane sektöründen oldukça uzaktasınız hastaya ne olduğunu anlatamadığımız muayine ücretleri tahsildarlığı hergün erken kalkan bürakratların değiştirdiği ilaç fayıtları bir gün önce 10 lira olan ilaçdan ertesi gün 5 lira fark almak raporlu hastadan para almak nedir siz hiç yaşadınızmı parası olmayan ve ilaç almak için için raporu olan ve sözde siztemde eşdeğeri olup parası olmayan hastaya ilaç verememek nedir yaşadınızmı yok önemli değil sonra getirirsin deyip yazıp 30000tl alamamak nedir yaşadınızmı bir zaten taşın altına soka soka el kalmadı artık yeter tek elimiz kaldı oda giderse çok ağlıcak bu ülke çok arıcak eczacılarını ama iş işen geçtikden sonra anladığımız gibi bunu anlayıncada olay çoktan bitmiş olucak teşekkürler...Anlamanız dileğiyle...

 hasret  18.12.2009

 birlikten TÜRKİYE DOĞAR

Bundan 5 yıl önce eczacıların kurumlara kestiği faturaların hangi tarihte geri ödemesi yapılacağı meçhul iken, eczacıların birçoğu çek ve senetlerini ödemek için banka kredilerine muhtaçtı. Kredi borcunu ödeyemeyip kapatan eczanelerin sayısı küçümsenemez. O tarihlerde eczanelerde SSK’lı hastalara reçete verilmiyordu. Eczane ciroları bugünkünden çok daha azdı. Durum böyle iken 2005 yılının şubat ayında 7.4 milyon SSK'lı 22.000 eczaneden ilaç almaya başlamış, eczanelerin cirolarına büyük bir katkı sağlanmıştır. Eczaneler geri ödemelerini 75 gün gibi belirli bir sürede almaya başlamıştır. dünya ekonomik krize girerken azıcık vicdanımız varsa bu devletin ortaya koyduğu tedbirlere de bu vatanı seviyorsak anlayışla karşılamamız lazım. 1 yıl içinde binlerce insan işsiz kalırken, cirolarınızdan düşecek olan 2 lik pay için bu ülkenin insanlarını madur etmeye hiç mi hiç hakkınız yok diye düşünüyorum. 70 milyon her fert elele verip birlikte bu sancılı süreçten geçmek için tüm gayretimizi göstermeliyiz. Sayın eczacılarımız, şimdi geri ödemeleriniz düzenli yapılmakta ve eminim ki gece yastığınıza başınızı rahatça koymaktasınız, biraz şükür lütfen!

Yorum Yazın


Adınız veya Takma Adınız:

E-mail Adresiniz (Sitede Görünmeyecektir):

Yorum Başlığı:
Yorumunuz:
Şu 3 Harfi Giriniz : fla
 

Son Eczacılık Forumu Başlıkları


Anasayfa